امروز شنبه 21 تیر 1399

پیوندها


  • اخبار بهار 97

اخبار شبستان

اردوی فرهنگی ورزشی
برگزاری اردوی رایگان فرهنگی ورزشی در باغ امام رضا علیه السلام وکیل آباد با حضور ۵۰ تن از نوجوانان عزیز و انقلابی مسجد جامع و پایگاه بسیج امام محمد باقر علیه السلام همراه با اجرای مسابقات و تمرینات ورزشی، اقامه نماز جماعت، برگزاری حلقه صالحین، اهدای جوایز به نفرات برتر اخلاقی، ورزشی و برگزیده مسابقه احکام.
اطلاع رسانی
کانال تلگرام مسجد جامع امام محمدباقرعلیه السلام به آدرس" @imbm_ir" با موضوع صوت و تصویر مراسمات و همچنین اعلام برنامه های مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمدباقرعلیه السلام می باشد.
جلسات آموزش قرآن کریم
جلسه قرآن مسجد در رشته های آموزش تجوید و صوت و لحن توسط آقای طهماسبی در روزهای دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می گردد. 
برگزاری جلسات تفسیر قرآن و نهج البلاغه
یکی از برنامه های موثر و دائمی مسجد، جلسات تفسیر قرآن و نهج البلاغه است که روزهای شنبه و چهارشنبه  توسط امام جماعت محترم مسجد، حضرت حجت الاسلام والمسلمین ذاکری برگزار می گردد.
حلقه صالحین
حلقه صالحین نوجوانان و نونهالان و نیز پخش فیلم های تربیتی توسط آقای طهماسبی، معاونت فرهنگی مسجد در روزهای چهارشنبه  برگزار می گردد.

کارگاه تخصصی مهدویت با سخنرانی اساتید حوزه مهدویت، روزهای جمعه پس از قرائت دعای ندبه برگزار می گردد.  
برگزاری تمرینات و مسابقات فوتسال
تمرینات و مسابقات فوتسال ویژه نونهالان و نوجوانان فعال مسجد و پایگاه بسیج در سالن شهدای مدافع حرم سپاه برگزار می گردد.
اعتکاف رجبیه
مراسم معنوی اعتکاف در مسجد جامع امام محمد باقر علیه السلام با حضور حجت الاسلام فرازی نیا، حجت الاسلام صابری تولایی، حجت الاسلام مافی نژاد، حجت الاسلام اسکندری، حجت الاسلام عارف، حجت الاسلام سلیمانی، راوی دفاع مقدس، حسن باخرد، قاری بین المللی، حامد علیزاد و کربلایی حاج امیر عارف برگزار گردید.
روایت‏گری دفاع مقدس توسط جناب آقای حسن باخرد و سخنرانی حجت الاسلام اسکندری با موضوع اعتکاف و اثرات آن، سخنرانی حجت الاسلام عارف با موضوع پندهای اخلاقی، قرائت زیارت عاشورا و دعای صلوات توسط آقایان طهماسبی و احتشامی و نیز قرائت قرآن توسط نوجوان مسجدی، آقای نجفی در مراسم افتتاحیه اعتکاف برگزار گردید.
همچنین محفل انس با قرآن با تلاوت استاد بین المللی قرآن جناب آقای حامد علیزاده با سخنرانی حجت الاسلام صابری تولای با موضوع تهدیدات و فرصت های فضای مجازی و نیز سخنرانی و مداحی حجت الاسلام مافی نژاد ویژه شب رحلت حضرت زینب سلام الله علیها با موضوع حق الناس در روز دوم اعتکاف برگزار شد.
قرائت دعای ام داوود، مداحی حاج امیر عارف و سخنرانی حجت الاسلام سلیمانی با موضوع عوامل پاکی دل(لقمه حلال) نیز در روز سوم اعتکاف برگزار شد.
محفل انس با قرآن کریم
محفل انس با قرآن کریم با حضور نفر اول مسابقات بین المللی تهران، آقایان رضایی و بهشتی و نیز حافظ قرآن جناب آقای خاکپور برگزار گردید.
شهادت امام موسی کاظم علیه السلام
مراسم شب شهادت امام موسی کاظم علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین طلابیگی و مداحی کربلایی احمد شمگیر برگزار گردید.
شهادت امام هادی علیه السلام
مراسم شب شهادت امام هادی علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام برهانی  برگزار گردید.
جشن مبعث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم
مراسم جشن مبعث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم با سخنرانی حجت الاسلام حسین زاده و مداحی کربلایی رسول میثمی به همراه اجرای گروه سرود نوجوانان مسجد و اهدای جوایز به حاضرین برگزار گردید.
رحلت حضرت زینب سلام الله علیها
مراسم شب رحلت حضرت زینب سلام الله علیها با سخنرانی حجت الاسلام مافی نژاد در شب دوم اعتکاف برگزار گردید.
ولادت امام جواد علیه السلام
مراسم شب ولادت امام جواد علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام خردکیش و مداحی کربلایی حمید طهماسبی برگزار گردید.
میلاد امام حسین علیه السلام
مراسم شب میلاد امام حسین علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رضایی تهرانی و مداحی جناب آقای پورقنبر به همراه اهدای یک دستگاه گوشی همراه، دو عدد ساعت مچی نفیس، چهارده عدد لوازم خانگی و جوایز نقدی به نوجوانان  برگزار گردید.
میلاد امام سجاد علیه السلام
مراسم میلاد امام سجاد علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام ایلخانی و مداحی کربلایی سیدامیر احمدنیا به همراه اهدای یک عدد تلفن همراه، دو عدد ساعت مچی نفیس و 15 عدد لوازم خانگی برگزار گردید.
جشن میلاد امام علی علیه السلام
مراسم جشن میلاد امام علی علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام دکتر نصیری و مولودی خوانی جناب آقای سیدرضا حسینی  برگزار گردید.
ولادت حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام
مراسم ولادت حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام حسین زاده و مداحی جناب آقای دشت بیاض به همراه تجلیل از دو نفر از جانبازان عزیز و اهدای جوایز به 18 نفر از حاضرین برگزار گردید.
ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام
مراسم ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام حمیدی و مداحی جناب آقای هروی برگزار گردید.
 
اخبار پایگاه بسیج

حلقه صالحین
حلقه های صالحين به منظور تقویت ایمان، معرفت و تربیت انسان مومن، بصیر، مجاهد، فعال، انقلابی و دارای موضع در پایگاه های بسیج و پرورش استعدادهای جوانان، تربیت نیرو در عرصه های مختلف در پایگاه های مساجد و محلات و نیز در تمام سطوح بسیج به وسیله سه عنصر اصلی ( امام جماعت مسجد، فرمانده پایگاه و سرگروه تربیتی) برای بسیجیان اجرا می شود. صالحین در واقع، به منزله هموار کردن مسیر ظهور امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، کادرسازی دوباره برای انقلاب و نیز جریان سازی فرهنگی در کشور با هدف غالب شدن رویکرد فرهنگی در تشکل های فرهنگی و دینی است؛ شجره طیبه صالحین به معنای اخص، در صدد راه اندازی حلقه های تربیتی با هدف ایجاد یا تغییر رفتار در مخاطبان، مبتنی بر مکتب تربیتی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می باشد.
 امروزه هدف اصلی بسیج طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی، کار فرهنگی (صالحین) است و این در واقع یک تکلیف عمومی و شرعی برای تمام کسانی است که توانایی انجام کار فرهنگی را دارند.طبق فرمايشات مقام معظم رهبري مدظله العالی، اين پايگاه تمام تلاش خود را براي انجام كارهاي فرهنگي و برگزاري حلقه های صالحين انجام مي دهد. هم اكنون نیز حلقه های مختلفي از قبيل حلقه اخلاق، حلقه سياسي، حلقه تخصصي نوجوانان(اصول عقايد، احكام و اخلاق) ، حلقه فرهنگي، جلسات آموزش صوت و لحن، تجويد و حفظ قرآن و نیز حلقه تخصصي آموزش نظامي و عملياتي برگزار مي گردد.
اردوی جبل النور
هر ساله جلسه صالحين در آخرين 5 شنبه سال 1396 به صورت اردوي نيم روزه در مكان مزار شهداي گمنام جبل النور و پارك كوهسنگي برگزار می گردد. اين اردو پس از نماز جماعت به صورت جلسه صالحين با موضوع جمع بندي جلسات در طول سال آغاز شد و بعد از صرف شام، تمامي دوستان بر سرمزار شهدا گرد هم آمدند و با خواندن زيارت عاشورا، فضاي جبل النور را معنوي تر و باري ديگر با شهدا تجديد ميثاق نمودند.
مراسم درختکاری
كاشت 3 عدد نهال در روز درختكاري توسط اعضاي پايگاه بسيج در بوستان مقابل پايگاه.
اردوي پينت بال
اردوي پينت بال تخصصي براي اعضاي پايگاه بسيج در مكاني بسيار شبيه به مناطق جنگي برگزار گرديد و هم چنين آموزش بسيجيان جهت آمادگي بيشتر انجام پذيرفت .
طرح ختم صلوات
طرح ختم 12000 صلوات توسط شوراي فرهنگي پايگاه بسیج در مراسم جشن ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در شبستان برادران و خواهران و هم چنين ايستگاه صلواتي چهارراه مخابرات انجام پذيرفت.
مراسم نمادین برجام سوزی
مراسم نمادین برجام سوزی توسط قرارگاه فرهنگی امام محمد باقرعليه السلام صورت برگزار شد. این مراسم بعد از نماز عشاء در محوطه مسجد امام محمد باقر عليه السلام با حضور جمع کثیری از نماز گزاران انجام شد و پرچم آمریکا، عکس ترامپ و برجام، آتش زده شد. هم چنین پرچم اسرائیل به جهت پیروزیِ امت حزب ا... در بمباران اسرائیل و نزدیک شدن به نابودی اسرائیل آتش زده شد.
غبارروبی مسجد
هر ساله با نزديك شدن ماه مبارك رمضان در آخرين روزهاي ماه شعبان، مردم به تميز كردن و مرتب كردن مساجد مشغول مي شوند تا خود را براي استقبال از اين ماه آماده كنند. اين  برنامه در مسجد، حسینیه و پایگاه بسیج امام محمد باقر علیه السلام در آستانه ماه مبارک رمضان و هفته مساجد توسط خادمان افتخاری این مجموعه فرهنگی انجام شد. این مراسم با حضور جمعی از خادمان و نمازگزاران مسجد در شبستان مسجد و حسینیه برگزار گرديد.

اخبار معاونت فرهنگی خواهران امام محمد باقر علیه السلام
 
برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم با اعطای گواهینامه و اهداء بیش از 3000 جایزه ارزنده.
شکل گیری هیئت نائبة الزهرا سلام الله علیها ویژه دختران جوان جهت مراسم های مذهبی.
چاپ کتاب «سلام حضرت آقا» در نوبت اول و دوم در زمینه اشعار ناب امام رضا علیه السلام.
جشن ولادت امام حسن عسکری علیه السلام با حضور سرکار خانم صحراگرد در حسینیه حضرت ابوالفضل علیه السلام.
بازدید جمعی از خادمین و بانوان منطقه از شیرخوارگاه علی اصغر علیه السلام .
راهپیمایی حماسه ۹ دی ماه، با حضور جمع کثیری از بانوان منطقه. 
معاونت فرهنگی خواهران، به عنوان مرکز فروش و عرضه کننده بلیط پارک های آبی.
جشن ولادت حضرت زینب سلام الله علیها، ویژه بانوان با حضور سرکار خانم صحراگرد در حسینیه حضرت ابوالفضل علیه السلام.
دومین گردهمایی اعضای کانون نیلوفرانه، (خواهران ۱۵تا۳۰سال) همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب سلام الله علیها با حضور خانم صحراگرد برگزار شد.
مراسم عزاداری ایام شهادت فاطمه زهرا سلام الله علیها از ۲۵ بهمن ماه به مدت ۵ روز با سخنرانی سرکار خانم تخت شاهی، پیرامون رساله ذهبیه و طب اسلامی و مداحی سرکار خانم صحراگرد برگزار شد.
برگزاری مراسم دهه فجر به همراه پخش فیلم سینمایی در حسینیه حضرت ابوالفضل علیه السلام.
برگزاری کلاس سفره هفت سین به مناسبت آغاز سال جدید
انتشار ویژه نامه گوهرانه :کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام به مناسبت دهه فجر و با محوریت جایگاه و مقام زن در خانواده و اجتماع، اقدام به چاپ ویژه نامه گوهرانه نموده است.