امروز یکشنبه 22 تیر 1399

پیوندها


  • اخبار تابستان95


اخبار شبستان مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام
مراسم بیست و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی رحمه الله علیه و گرامی‏داشت شهدای 15خرداد
مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی رحمه الله علیه و بزرگداشت قیام 15 خرداد با سخنرانی آیت الله سید مجتبی حسینی، نماینده ولی فقیه در عراق و عضو خبرگان رهبری و نیز مداحیِ برادر امیر عارف در مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام برگزار گردید.
حضرت آیت الله حسینی در این مراسم فرمودند: انقلاب اسلامی در جهان پر تلاطم امروز، کشتی نجات و راهی روشن برای هدایت است؛ بنابراین هر چه توجه کشورها به انقلاب اسلامی بیشتر شود، کینه و عداوت دشمن نیز زیادتر می ‏شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: یاد، ذکر، سیره، عمل و منش امام خمینی رحمه الله علیه برای ما درس است و بدخواهان نمی ‏توانند مسیر انقلاب را منحرف کنند.
ضیافت افطاری در ماه مبارک رمضان
مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام طبق روالِ هر ساله در راستای تقویت و گسترش سبک زندگی اسلامی و  گسترش سنّت خوب افطاریِ ساده در مساجد، با توزیع دعوت‏ نامه در جلسات قرآنی و نمازهای جماعت در ماه مبارک رمضان، پذیرای2000 نفر از برادران و خواهران روزه ‏دار بود.
برگزاری جلسات آموزش قرآن کریم
هر هفته دوشنبه ‏ها بعد از نماز مغرب و عشاء، جلسات آموزش قرآن کریم با حضور استاد سید جواد و سید مجتبی سادات فاطمی از قاریان و مربیان برجسته کشوری برگزار می ‏گردد. هم‏ چنین جوایزی ارزنده به منظور تشویق نوجوانان برای آنان تدارک دیده شده است که پس از پایان هر جلسه به آنان اهدا می‏گردد. این جلسات برای عموم آزاد است و به صورت رایگان می ‏باشد.
تشییع پیکر مطهر دو شهید گمنام دفاع مقدس
همزمان با سالروز شهادت امام صادق علیه السلام ، پیکر مطهر دو شهید گمنام از مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام تشییع و در بوستان نیلوفر آبی به خاک سپرده شدند.
تفسیر و ترتیل خوانیِ سی جزء قرآن کریم
در ماه مبارک رمضان، در شبستان مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام هر روز بعد از نماز جماعت ظهر و عصر، جلسه تفسیر با سخنرانی حجت الاسلام  و المسلمین ذاکری و  ترتیل خوانی یک جزء قرآن کریم  با قرائت قاریان برجسته کشوری برگزار گردید و در پایان ماه سی جزء قرآن کریم قرائت شد.
تیم ‏های فوتسال نونهالان و نوجوانان مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمدباقر علیه السلام
معاونت فرهنگی و تبلیغات مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمدباقر علیه السلام در راستای جذب نونهالان و نوجوانان به مسجد اقدام به برگزاری تمرینات فوتسال در روزهای پنج شنبه در سالن کوثر نموده است و 50 نفر نوجوان در دو شیفت به آموزش و تمرین فوتسال مشغولند.
در مسابقات فوتسال شهرداری منطقه 10 مشهد در تابستان 95  در دو مقطع نونهالان و نوجوانان با حضور دویست تیم ورزشیِ فوتسال، نوجوانانِ الف مسجد موفق به کسب مقام نایب قهرمانیِ این مسابقات و تیم نونهالان الف مسجد موفق به کسب مقام سوم و هم ‏چنین تیم نوجوانان ب مسجد موفق به کسب مقام چهارم و جام اخلاق این مسابقات شدند.
برگزاری دعای عرفه
مراسم معنوی و پر فیض قرائت دعای عرفه امام حسین علیه السلام  با سخنرانی حجت الاسلام نصیری و قرائت دعا توسط مداح اهل بیت آقای حسن زاده، با حضور پرشور برادران و خواهران در شبستان مسجد برگزار گردید.
جشن بزرگ  تقدیر از روزه اولی‏ ها
مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام جشن بزرگ تقدیر از روزه اولی ها را بر اساس رسالت فرهنگی خود در سطح مشهد مقدس  برای300 نفر از پسرانی که برای نخستین بار در ماه رمضان مهمان خدا هستند در روز 25 ماه مبارک رمضان برگزار کرد. روحانیون توانا در این مراسم، احکام اولیه را به حاضرین آموزش دادند؛ با صرف افطاری پذیرایی شدند و هدیه ‏ای به رسم یاد بود تقدیم شد؛ هم‏ چنین دو وام کمک هزینه عتبات عالیات به قید قرعه اهدا گردید.
مراسم معنوی شب ‏های احیاء
معاونت فرهنگی و تبلیغات اسلامی مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام اظهار داشت:
مراﺳﻢ شب‌های ﻗﺪر از مهم ‏ترین ﻣﻨﺎﺳبت‌هاﯾﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ در مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام ﺑﺮﮔﺰار ﻣﯽﺷﻮد و این مسجد با توجه ﺑﻪ ﺣﻀﻮر ﭼﺸﻢﮔﯿﺮ و اهمیّت و ﻇﺮﻓﯿّﺖ ﻣﻌﺮﻓﺖ اﻓﺰاﯾﯽ و ﺑﺼﯿﺮت ﺑﺨﺸﯽِ این ﺷب‏ ها، ﺗﻮﺟﻪ وﯾﮋه‌ای ﺑﻪ اﯾﻦ ﻣﺮاﺳﻢ دارد.
به گزارش این معاونت طبق سنوات گذشته مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام در شب‏ های پرفیض قدر، پذیرای سیل عظیمی از مومنین مشهد مقدس بوده است و امسال نیز با سخنرانیِ واعظ توانا حجت الاسلام نصیری و مدیحه ثراییِ مداح اهل البیت حاج آقای یعقوبیان در خدمت مومنین بوده ‏ایم. هر شب به طور میانگین در این مراسم حدود7000نفر شرکت کرده ‏اند.
شهادت امام محمد باقر علیه السلام
شهادت امام محمد باقر علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین هژبری و مداحیِ برادر گندمی برگزار گردید.      
نماز پرشکوه عید سعید فطر
نماز با شکوه عید سعید فطر با حضور نمازگزاران که در ماه میهمانی خدا توفیق طاعت و بندگی پروردگار را داشتند به امامت حضرت حجت السلام و المسلمین حاج آقای ذاکری با جمعیت کثیری با حدود 8000 نفر در این مکان مقدس برگزار گردید.
محفل انس با قرآن کریم
مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام هر ساله در ماه مبارک رمضان بر اساس رسالت قرآنیِ خود محفل انس باقرآن کریم را در سطح مشهد مقدس با قرائت قاریان ممتاز بین المللی و کشوری برگزار می‏ کند. در همین راستا در ماه مبارک رمضان محفل انس با قرآن را با قرائت استاد سعید طوسی، استاد جواد پناهی، قاریِ نوجوان علیرضا اسحاقی برگزار گردید و از خانواده‌های قرآنی شهید محسن حاجی‌حسنی‌کارگر، قاری بین‌المللی قرآن و حمیدرضا عباسی، قاری ممتاز کشور و هم ‏چنین از استاد وحید مجتهدزاده، قاری بین‌المللی قرآن که مدتی است به جهت بیماری فعالیت قرآنی وی کمرنگ شده است، تجلیل به عمل آمد.
در انتها از فعالین نوجوان قرآنی مشهد مقدس تقدیر و هدیه ‏ای نفیس به آن‏ ها اهدا گردید.
نشست تخصصی روز مقاومت اسلامی و بصیرت افزایی
این نشست ویژه فعالین فرهنگی مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام با سخنرانی سردار کریمی قدوسی، نماینده مجلس شورای اسلامی، با موضوع تحولات منطقه و پرسش و پاسخ برگزار گردید.
مراسم ولادت امام رضا علیه السلام
مراسم ولادت امام رضا علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام حسین زاده و مداحی آقای طهماسبی برگزار شد.
 
اخبار پایگاه مقاومت بسیج امام محمد باقر علیه السلام
برگزاری اردوی فرهنگی
پایگاه مقاومت بسیج امام محمد باقر علیه السلام ، اردویی دو روزه ویژه فعالین پایگاه با برنامه ‏های آموزشی، فرهنگی و مذهبی در محل ارتکند برگزار کرد.
اردوی جهادیِ شهید حسن قاسمی دانا
اردوی جهادیِ شهید حسن قاسمی دانا، از تاریخ 3 الی 8 مرداد ماه به صورت شبانه‏روزی در روستای بهارستان(کورده) بابت فعالیت‏ های عمرانی، فرهنگی و بهداشتی و توسط پایگاه مقاومت بسیج امام محمدباقرعلیه السلام برگزار شد.
برگزاری جام رمضان
پایگاه مقاومت بسیج امام محمد باقر علیه السلام در ماه مبارک رمضان اقدام به برگزاری مسابقات فوتسال تحت عنوان جام رمضانِ شهدای مدافع حرم کرد. در این مسابقات تیم دارالقرآن بسیج مقام اول و تیم معاونت فرهنگی مسجد به مقام دوم دست یافت.
 
 اخبار کانون فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام
جنگ نور علی نور
کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام از ابتدای رمضان اقدام به برگزاری مراسمی تحت عنوان «جنگ نور علی نور» برای روزه‏داران گرامی و علاقه ‏مندان به قرآن خوانی(ویژه خواهران) برگزار کرد. جنگ نور علی نور، محفل انس با قرآن کریم و ترتیل خوانی برای خواهران روزه ‏دار بود که شامل روخوانی قرآن، تجوید، حفظ و جزء خوانی توسط قاریان برتر می ‏شد و هر روز ساعت 9 الی 11 صبح در محل حسینیه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام  برگزار و با استقبال بی نظیر خواهران گرامی روبرو شد.
رونمایی از کتاب شمیم رمضان (ادعیه مخصوص ماه مبارک رمضان)
باتوجه به فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان، کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام با همکاری انتشارات آریا منشور طوس کتابی با عنوان شمیم رمضان به منظور تقویت فرهنگ عبادت و دعا چاپ نمود؛ امید این ‏که در آینده بتواند گام‏ های موثر و مفیدتری در مسیر اشاعه فرهنگ دینی بردارد.
ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام
این مراسم باشکوه در تاریخ 1 تیر ماه مصادف با پانزدهم رمضان با مولودی‏ خوانی سرکار خانم مریم حسینی برگزار شد. هم ‏چنین تمامی خوهران در این مراسم برای امام محمد باقر علیه السلام دل نوشته ‏ای تهیه کرده بودند و به قید قرعه به چهارده نفر از آن‏ ها، کمک هزینه سفر به عتبات عالیات اهداشد که از دستان مسئول هیئت امنای مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام ، جناب آقای جعفری، دریافت کردند.
طرح اوقات فراغت
طرح اوقات فراغت در کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام مطابق هر ساله در تابستان رونق زیادی داشت و با استقبال کم نظیر مردم مواجه شد. شروع کلاس ‏ها از تاریخ 5 تیر ماه بود که  از خردسالان و بزرگسالان ثبت نام به عمل آمد. این طرح در پنج گروه قرآنی، هنری، زبان، تقویتی و ورزشی برگزار شد.
کلاس ‏های قرآنی شامل: حفظ خردسالان و بزرگسالان، رو خوانی، روان خوانی، تجوید، صوت و لحن، مداحی، تواشیح، احکام، مکالمات عرب؛کلاس ‏های هنری شامل: نقاشی کودک، نقاشی پیشرفته، خوشنویسی، قلم نی، رنگ روغن، سیاه قلم، نقاشی روی پارچه، خیاطی، آشپزی، تابلو فرش، چرم دوزی، ژله تزریقی، گل‏ های کریستالی، عروسک بافی، دسر و شیرینی و سفره آرایی؛کلاس ‏های ورزشی نیز شامل: والیبال، فوتبال، فوتسال، تنیس روی میز، ژیمناستیک، شنا، تکواندو و دفاع شخصی می‏ شد.
هم ‏چنین کلاس ‏های زبان طبق روال سالانه به صورت مقدماتی تا پیشرفته برگزار شد:
Starter                        Family               Touch stone                American file              FCE
بزرگداشت روز عفاف و حجاب
در 21 تیرماه، به مناسبت روز عفاف و حجاب، کانون فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام با همکاری پایگاه بسیج نرجس سلام الله علیها ، بزرگداشتی در جهت اشاعه حجاب و حفظ مقام زن برگزار کرد. در این برنامه که با حضور جمع کثیری از دختران محجّبه، مسئولین و نیز بسیجیان محترم در محدوده چهارراه مخابرات همراه بود، با اهدای شاخه گل ‏های زیبا به بانوان و دختران با حجابِ حاضر در خیابان و قرائت بیانیه و شعارهایی در خصوص حفظ حجاب و عفاف پایان یافت.
طرح بوی باران
کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام با همکاری دبیرخانه کانون‏ های مساجد کشور، سلسله نشست ‏هایی با عنوان بوی باران، در روزهای دوشنبه 95/5/4؛ سه شنبه95/5/5 ؛چهارشنبه95/5/6 و پنجشنبه95/5/7 با موضوعیت  اخلاق فردی و اجتماعی و نیز با حضور استاد گرانقدر سرکار خانم دهقان در حسینیه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام برگزار کرد.
 جشنواره آهوانه
به مناسبت دهه کرامت، کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام با همکاری آستان قدس رضوی کلاس آموزش نمد دوزی (گل و عروسک نمدی) برگزار کرد. هزینه کلاس و لوازم مصرفی  رایگان بوده وکارهای هنری به نام خود هنرجو به زائران امام رضا علیه السلام اهدا شد.در پایان از طرف آستان قدس رضوی به منظور تقدیر از عزیزان به قید قرعه جوایزی اهدا شد و هم‏ چنین هنرجویان می‏ توانستند در اردوی آستان قدس شرکت نمایند.
این مراسم برای رده سنّی بانوان بالای 15 سال بوده و کلاس به مدت یک جلسه 3 ساعته در حسینیه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام برگزار شد.
مراسم ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر
14 مردادماه همزمان با ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها مراسم با شکوهی توسط کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام در حسینیه حضرت ابوالفضل علیه السلام، برای دختران برگزار شد که با استقبال پرشوری رو به رو گردید. در این مراسم، سرکار خانم جنابی سخنرانی کردند و با  اجرای گروه تئاتر مشکوه و مولودی خوانی به پایان رسید.
بازارچه مهربانی
کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام در ایام مبارک دهه کرامت، بازارچه مهربانی را با هدف کارآفرینی و عرضه دستاوردهای طرح اوقات فراغت کانون برای علاقه مندان و فراگیران محترم برگزار کرد. کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام سعی داشت که با فروش محصولات فرهنگی گام نوینی در راستای تقویت روحیه اقتصاد مقاومتی و فرهنگ عفاف و حجاب بردارد که استقبال پرشور مردم در این نمایشگاه نشانگر این هدف والا بود.
ولادت امام رضا علیه السلام
کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام همزمان با ولادت امام رضا علیه السلام جشن باشکوهی برگزار کرد که با سخنرانی سرکار خانم صدیق و مولودی ‏خوانی همراه بود.
شهادت امام جواد علیه السلام
11 شهریور ماه، مصادف با بیست و نهم ذی القعده، مراسم تعذیه ‏ای به مناسبت شهادت امام جواد علیه السلام برگزار شد. این مراسم که با مدیحه سرایی خانم دائمی همراه بود، دعای توسل و حدیث کسا نیز قرائت شد.
 همایش سالروز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها
این مراسم در روز یکشنبه مورخ 95/6/14 در حسینیه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام با سخنرانی سرکار خانم جنابی برگزار شد. ایشان در این مراسم با بیان شیوایی در خصوص نحوه صحیح زندگی ائمه علیهم السلام صحبت کردند و راهکارهایی را ارائه دادند.
شهادت امام محمد باقر علیه السلام
در روز پنج‏شنبه مورخ 95/6/18 مراسم تعذیه‏ ای در حسینیه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام برگزار شد که در این مراسم با مرثیه ‏خوانی و با به تصویر کشیدن مصیبت وارده بر امام محمد باقر علیه السلام در واقعه کربلا توسط گروه تعزیه خوان «عاشقان حرم» همراه بود.
عید سعید غدیر
روز دوشنبه مورخ 95/6/30 مصادف با عید سعید غدیر خم مراسم باشکوهی همراه با مولودی خوانی،  اجرای تئاتر و نمایش گروه «عاشقان حرم» در حسینیه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام برگزار شد. در این مراسم از سادات حاضر در جمع نیز تقدیر شد.

اخبار و اهم فعالیت‏ های کتابخانه باقرالعلوم (ع)

برگزاری ماهانه نشست‏ های کتابخوان در محل کتابخانه
برگزاری نمایشگاه ‏های موضوعی کتاب در محل کتابخانه
جمع آوری بیش از 1000 نسخه کتاب اهدایی مردمی به ارزش بیش از دو میلیون تومان در سه ماهه اخیر
برگزاری جشنواره کشوریِ رضوی در کتابخانه و عضویت صدها تن از اعضای کتابخانه در این جشنواره بزرگ به مناسبت دهه کرامت
عضویت رایگان کتابخانه در روز میلاد باسعادت امام رضا (ع)