امروز چهارشنبه 15 مرداد 1399

پیوندها


  • تفسیر قرآن کریم در شبستان

بسمه تعالی
جلسه احکام وتفسیرقرآن
 توسط حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای ذاکری درروز دوشنبه94/7/13

 
احکام :
اصول دین قابل تقلید نیست. همان طور که در قرآن در چند جا این موضوع را مذمّت کرده است.آن جا که وقتی به بت پرستان گفتند دست از پرستش بت ها بردارید، گفتند:« ما از سیره و روش پدرانمان تقلید می کنیم».
پس اصول دین را باید با تحقیق بدست بیاوریم و به آن اعتقاد داشته باشیم.
پیامبر (صلی الله و علیه و آله و سلّم) پیرزنی را دید که با چرخ خود نخ ریسی می کرد، به او فرمود: چگونه خدای خود را شناختی؟ آن پیرزن جواب داد :« همین طور که می بینید یک چرخ نخ ریسی نیاز به گرداننده ای مثل من دارد ، چطور می شود خورشید و سیارات و زمین نیاز به گرداننده نداشته باشد. در ادامه پیامبر (صلی الله و علیه و آله و سلّم) به اصحابش فرمود:«علیکم بدین العجائز» بر شما باد به دین پیرزن ها.
پس در اصول دین (توحید ، نبوت ، معاد ، عدل و امامت) نباید تقلید کرد بلکه باید با تحقیق و دلیل باشد. اما در فروع دین (احکام) انسان باید مجتهد شود( که وظیفه اول همه مجتهد شدن است). اما برای خیلی میّسر نیست زیرا دیگر مشاغل بلا تکلیف می ماند.  این امر واجب کفایی است یعنی اگر یک عده بروند و  احکام دین را استخراج کنند(مجتهد شوند) از دیگران ساقط می شود. برای این که همه به احکام دین عمل کنند کسانی که نمی توانند مجتهد شوند بر آن ها واجب است که از آن هایی که به درجه اجتهاد رسیده اند تقلید کنند.تقلید بر کسانی که به اجتهاد رسیده اند حرام است.
علامه حلّی می فرماید : اگر کسی در اصول دین تقلید نماید ، از دایره مسلمانان خارج گردیده است.
تفسیر قرآن :"سوره مائده آیه 35"
«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»
(ترجمه : ای کسانی که ایمان آورده اید! از ( مخالفت فرمان ) خدا بپرهیزید! و وسیله ای برای تقرب به او بجوئید! و در راه او جهاد کنید ، باشد که رستگار شوید!)
ایمان و باور باید در ما ایجاد تقوی کند ، برای مثل اگر ما داخل خانه نشسته باشیم و به ما بگویند هوا چند درجه زیر صفر است با لباس گرم بیرون می آییم. اگر بگویند بیرون چند حیوان درنده هست با خودمان سلاح بر می داریم.علت این ها داشتن ایمان به این قضایاست.ولی اگر به این قضایا ایمان نداشته باشیم برای بیرون آمدن خودمان را مجهز نمی کنیم .
وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ :منظور توسل و یاری است ، یعنی از کسانی که مراحل تکامل را طی نموده اند از آن ها برای طی مسیر ، کمک و یاری بجوییم واین مخالف توحید نیست.