امروز چهارشنبه 15 مرداد 1399

پیوندها


  • جلسه تفسير نهج البلاغه در 94/10/12

بسمه تعالي
جلسه تفسير نهج البلاغه مورخه 94/10/12
توسط حجت الاسلام و المسلمين ذاكري
 امام جماعت محترم مسجد جامع و مجتمع فرهنگي امام محمد باقر عليه السلام
 
بسم الله الرحمن الرحيم
لازم مي دانم در آغاز جلسه شهادت مظلومانه عالم مجاهد آيت الله نمر را به محضر امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف و تمامي مسلمانان جهان تسليت عرض كنم ، قطعا خون به ناحق ريخته ايشان گريبان آل سعود را بزودي خواهد گرفت و اين شهيد بزرگوار قطعا مورد تفضل خداوند منان خواهد بود.
بخش احكام
غيبت و عيبجويي
غيبت به ادله اربعه(يعني قرآن، سنت ، عقل و اجماع) حرام است. در سوره حجرات آيه 12 غيبت كردن به منزله خوردن گوشت برادر مرده خود شمرده شده است.البته در موارد ويژه اي مثل شهادت دادن يا در مشورت در امر ازدواج غيبت مجاز شمرده شده است ، منتها در حد ضرورت و در همان جهت خاص.
مساله ديگر عيب جويي است . عيب جويي با عيب گويي تفاوت دارد.
ما مي توانيم عيوب برادر مومن مان را در پنهاني به خودش بگوييم كه كار خوبي هم هست اما عيبجويي اين است كه ما عيب هاي كسي را به نخ بكشيم براي اينكه يك روزي آبروي او را ببريم.
در روايات اين كار ، نزديكترين چيز به كفر معرفي شده است و كسي كه مرتكب اين گناه بشود قبل از اينكه از دنيا برود خدا آبروي او را خواهد برد.
تفسير نهج البلاغه
قسمتي از خطبه 109 نهج البلاغه
خطر عشق و وابستگيهاي دروغين
وَ مَنْ عَشِقَ شَيْئاً أَعْشَي بَصَرَهُ، وَ أَمْرَضَ قَلْبَهُ، فَهُوَ يَنْظُرُ بِعَيْنٍ غَيْرِ صَحِيحَةٍ، وَ يَسْمَعُ بِاُذُنٍ غَيْرِ سَمِيعَةٍ، قَدْ خَرَقَتِ الشَّهَوَاتُ عَقْلَهُ، وَ أَمَاتَتِ الدُّنْيَا قَلْبَهُ، وَ وَلِهَتْ عَلَيْهَا نَفْسُهُ، فَهُوَ عَبْدٌ لَهَا، وَ لِمَنْ فِي يَدَيْهِ شَيْءٌ مِنْهَا، حَيْثُمَا زَالَتْ زَالَ إِلَيْهَا، وَ حَيْثُما أَقْبَلَتْ أَقْبَلَ عَلَيْهَا; لاَ يَنْزَجِرُ مِنَ اللهِ بِزَاجِرٍ، وَ لاَيَتَّعِظُ مِنْهُ بِوَاعِظٍ
ترجمه : هر کس به چيزي عشق ناروا ورزد، نابينايش مي‏کند، و قلبش را بيمار کرده، با چشمي بيمار مي‏نگرد، و با گوشي بيمار مي‏شنود، خواهشهاي نفس پرده عقلش را دريده، دوستي دنيا دلش را ميرانده است، شيفته بي‏اختيار دنيا و برده آن است و بردة کساني است که چيزي از دنيا در دست دارند، دنيا به هر طرف برگردد او نيز برمي‏گردد، و هر چه هشدارش دهند از خدا نمي‏ترسد و از هيچ پنددهنده‏اي شنوايي ندارد
تفسیر
عشق يعني علاقه شديد قلبي به چيزي يا كسي ، اميرالمومنين علي عليه السلام در اين خطبه انسانها را از عشق به چيزهاي مادي برحذر داشته است زيرا  (حب الشيء يعمي و يصم ) يعني دوست داشتن بيش از اندازه چيزي انسان را كور و كر مي كند. وقتي تمام حواس و تمايلات انسان معطوف به چيزي از امور بي ارزش دنيوي باشد ديگر حواسي براي او باقي نمي ماند و گوش شنوا و چشم بينايي براي دينداري و خداترسي و پند شنوي نخواهد داشت. پس بايد مواظب باشيم كه در دنيا به هركسي و هر چيزي دل نبنديم. محبت خوب است اما بايد اعتدال را رعايت نماييم. در روايات آمده كه فقط به امور معنوي عشق بورزيد مانند نماز، عبادت ، اهلبيت عليهم السلام و ...
عبرت تاريخي
پشيماني بي فايده
يكي از كساني كه در لشكر عبيدالله بن زياد (عليه اللعنه)بود بعد از واقعه كربلا براي گرفتن جايزه نزد عبيدالله آمد اما عبيدالله به او 16 درهم بيشتر نداد. او را ديدند كه با حسرت پشت دستش را مي گزد و بسيار غصه دار و ناراحت است. گفتند : علت اين ناراحتي تو چيست؟ آن ملعون گفت : حسرت و پشيماني من به اين خاطر است كه بخاطر 16 درهم بي ارزش ، علي اكبر امام حسين عليه السلام را به شهادت رسانده ام.
از اين داستان نتيجه مي گيريم كه عشق به مال دنيا بعضي مواقع پشيماني هاي بي فايده و طولاني مدت به دنبال خواهد داشت.
 
خدایا دلهاي ما را از محبت غير خودت و اهلبيت خالي بفرما.
پایان جلسه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد