امروز چهارشنبه 15 مرداد 1399

پیوندها


  • جلسه تفسير نهج البلاغه در 94/10/5

بسمه تعالي
جلسه تفسير نهج البلاغه مورخه 94/10/5
توسط حجت الاسلام و المسلمين ذاكري
 امام جماعت محترم مسجد جامع و مجتمع فرهنگي امام محمد باقر عليه السلام
 
در ابتدای جلسه هفته وحدت را به همه مسلمانان تبریک عرض می نمایم
ان شاءالله همه مسلمانان در این هفته، مسائلی که باعث اتحاد بیشتر مسلمانان می شود را تقویت کنند و از وجوه افتراق بپرهیزند.
بحث این هفته ما در خصوص مدیریت کلام است که دو حکمت نورانی در همین رابطه از نهج البلاغه قرائت می کنم :
 
حکمت 381
وَ قَالَ ع: الْكَلَامُ فِي وَثَاقِكَ مَا لَمْ تَتَكَلَّمْ بِهِ- فَإِذَا تَكَلَّمْتَ بِهِ صِرْتَ فِي وَثَاقِهِ- فَاخْزُنْ لِسَانَكَ كَمَا تَخْزُنُ ذَهَبَكَ وَ وَرِقَكَ- فَرُبَّ كَلِمَةٍ سَلَبَتْ نِعْمَةً وَ جَلَبَتْ نِقْمَةً
ضرورت راز دارى و کنترل زبان
(اخلاقى، تربيتى) و درود خدا بر او، فرمود: سخن در بند توست، تا آن را نگفته باشى، و چون گفتى، تو در بند آنى، پس زبانت را نگهدار چنانکه طلا و نقره خود را نگه مى‏دارى، زيرا چه بسا سخنى که نعمتى را طرد يا نقمتى را جلب کرد.
حکمت 382
وَ قَالَ ع لَا تَقُلْ مَا لَا تَعْلَمُ بَلْ لَا تَقُلْ كُلَّ مَا تَعْلَمُ- فَإِنَّ اللَّهَ فَرَضَ عَلَى جَوَارِحِكَ كُلِّهَا- فَرَائِضَ يَحْتَجُّ بِهَا عَلَيْكَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ
ارزش سکوت
(اخلاقى، تربيتى) و درود خدا بر او، فرمود: آنچه نمى‏دانى مگو، بلکه همه آنچه را که مى‏دانى نيز مگو، زيرا خداوند بزرگ بر اعضاء بدنت چيزهايى را واجب کرده که از آنها در روز قيامت بر تو حجّت آورد.
 
تفسیر : بارها مشاهده شده که بر اثر یک کلام بیجا بین افراد ، چندین سال تفرقه و جدایی افتاده و حتی باعث قتل و خونریزی شده است.
یک ماجرای واقعی:
شخصی برای فرزندانش همیشه از دعواها و بزن بهادری اش تعریف می کرد که فلانی را زدم و فلانی را بستم و...
اطرافیان آگاه به او می گفتند زبانت را کنترل کن و این چیزها را به فرزندانت نگو که عواقب خوبی ندارد اما گوشش بدهکار نبود و با افتخار از دعواها و قلدربازی هایش که شاید خیلی از آنها ریشه در خیالاتش داشت برای فرزندانش تعریف می کرد. این روش تربیتی غلط او باعث شد که فرزندانش با همین روحیه بزرگ شوند و یکی از فرزندانش در پی بگو مگو با شخصی دیگر با چاقو او را به قتل رساند و پشیمانی و ندامت بی فایده درنتیجه عدم کنترل زبان نصیب پدرش گردید.
خدایا به همه ما قدرت کنترل زبان عنایت بفرما.
پایان جلسه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد