امروز چهارشنبه 15 مرداد 1399

پیوندها


  • جلسه تفسير نهج البلاغه در 94/10/26

بسمه تعالي
جلسه تفسير نهج البلاغه مورخه 94/10/26
توسط حجت الاسلام و المسلمين ذاكري امام جماعت محترم مسجد جامع و مجتمع فرهنگي امام محمد باقر عليه السلام
 
حکمت 257 - راه شاد کردن ديگران
وَ قَالَ ع لِكُمَيْلِ بْنِ زِيَادٍ النَّخَعِيِّ-  يَا كُمَيْلُ مُرْ أَهْلَكَ أَنْ يَرُوحُوا فِي كَسْبِ الْمَكَارِمِ-  وَ يُدْلِجُوا فِي حَاجَةِ مَنْ هُوَ نَائِمٌ-  فَوَالَّذِي وَسِعَ سَمْعُهُ الْأَصْوَاتَ-  مَا مِنْ أَحَدٍ أَوْدَعَ قَلْباً سُرُوراً-  إِلَّا وَ خَلَقَ اللَّهُ لَهُ مِنْ ذَلِكَ السُّرُورِ لُطْفاً-  فَإِذَا نَزَلَتْ بِهِ نَائِبَةٌ جَرَى إِلَيْهَا كَالْمَاءِ فِي انْحِدَارِهِ-  حَتَّى يَطْرُدَهَا عَنْهُ كَمَا تُطْرَدُ غَرِيبَةُ الْإِبِلِ
اى کميل خانواده‏ات را فرمان ده که روزها در به دست آوردن بزرگوارى، و شب‏ها در رفع نياز خفتگان بکوشند. سوگند به خدايى که تمام صداها را مى‏شنود، هر کس دلى را شاد کند، خداوند از آن شادى لطفى براى او قرار دهد که به هنگام مصيبت چون آب زلالى بر او باريدن گرفته و تلخى مصيبت را بزدايد چنان که شتر غريبه را از چراگاه دور سازند.
تفسير :
از جمله كارهايي كه در فرهنگ اسلام به آن توصيه شده است شاد كردن مومن است كه در بعضي روايات به ادخال سرور در قلب مومن تعبير گرديده است. ادخال سرور در دل مومن به معناي خنداندن او از هر راه ممكن نيست بلكه معناي ادخال سرور در قلب مومن ، شاد كردن دل مومن است آن هم از راهي كه شرعا حرام نباشد . آنچه فرهنگ اسلام به ما مي آموزد اين است كه برادر و خواهر ديني خودمان را با كمك كردن به او و تلاش در جهت رفع نيازهايش دلشاد نماييم و گل لبخند را بر لبان او بنشانيم.