امروز یکشنبه 22 تیر 1399

پیوندها  • آشنایی با مسجد جامع امام محمد باقر (ع)

بسمه تعالی

تاریخچه مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر(ع)

بنای مقدس مسجد جامع ومجتمع فرهنگی از سال 1371 تاسیس شده و در سال 1375 به مرحله بهره برداری رسیده است.

بنای مذکور در فضای مناسب و در حاشیه بلوار استاد حسابی منطقه قاسم آباد واقع شده است، مساحت آن 3520 مترمربع و دارای ابنیه به مساحت 7150 متر مربع در دو طبقه و بعضا در سه طبقه می باشد که با طراحی جناب حاج جواد صخیفی و نیز نظارت مهندس ثبوتی، یکی از افتخارات منطقه قاسم آباد تلقی می گردد.
متعلقات مسجد شامل:  مدرسه علمیه –کتابخانه عمومی –موسسه خیریه- کانون فرهنگی هنری –کانون  قرآن وعترت (حسینیه)- پایگاه بسیج- پیش دبستانی و دبستان- واحد درمانی – آشپزخانه وتالار فرهنگی رفاهی – موسسه پس انداز و قرض الحسنه که در سال 1392 به بانک قرض الحسنه ملحق شده است، می باشد.
مشخصات مسجد به شیوه مناسب و آراستگی لازم مزین به معماری سنتی، کتیبه های آیات قرآنی و احادیث نبوی است؛ سقف این مسجد به شیوه معماری اسلامی توسط استاد احمد خوشدل مقرنس کاری و توسط استاد اکبرزاده تذهیب کاری شده است که با نظارت دکتر آیینه چیان و نیز دارای 14ستون با ارتفاع 70/8 متر و نیم طبقه بالکن خواهران می باشد.
فعالیت های عبادی، فرهنگی و مذهبی در مسجد برکسی پوشیده نیست، علاوه بر برگزاری نماز صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء، برگزاری کلاس های قرآن، اجرای برنامه تفسیر قرآن و بیان احادیث و اخلاق در هر هفته،  بسیاری از مخاطبین خاص خود را جذب نموده است. مسجد در برگزاری جشن موالید ائمه اطهار(علیهم السلام) و جشن های مذهبی با بهره گیری از بهترین مجریان، مداحان، وعاظ و لطیفه گویان، به همراه مسابقه های فرهنگی مذهبی و نیز اعطاء جوایز نقش سازنده ای را ایفا می کند.
دیگر برنامه های این پایگاه، برگزاری مناسبت های سوگواری و عزاداری جهت وفات پیامبر اکرم(ص) و شهادت ائمه اطهار(علیهم السلام) با دعوت از مداحان مخلص وسخنرانان مجرب در جهت اشاعه فرهنگ اسلامی می باشد.
هم چنین همایش ها وگردهمایی ها، برگزاری برنامه ها و سخنرانی روشنگرانه بصیرت افزایی توسط کارشناسان معتبر در این مکان مقدس اجرا می شود.
این مسجد توسط هیئت امناء و امام محترم جماعت به صورت شورایی اداره می شود و کارهای فرهنگی و مذهبی را بر عهده دارد که تصدی امور مجموعه به مدیران لایق و سالمی که با اختیارات لازم تقسیم شده اند و هر ماه با ارائه گزارش عملکرد، نقاط قوت و ضعف بررسی و تصمیم گیری می شود.
مجموعه مذکور برای بیش از70 نفر پرسنل وکارگزار فعالیت های خدماتی، فرهنگی، آموزشی و هنری، فرصت شغلی فراهم کرده و حقوق و مزایای مناسبی برای آنان لحاظ می شود.
امام جماعت و هیئت امناء فعالیت افتخاری دارند، منهای افرادی که به عنوان کارمند رسمی فعالیت و حق الزحمه دریافت می کنند. آن ها در کنار این فعالیت ها به صورت پاره وقت و نیمه وقت نیز در بعضی امور تصدی می نمایند؛ هیئت امناء ضمن تشکر از همه عزیزان به خصوص افرادی که بدون حقوق همکاری می نمایند، از همه واحدهای مسجد از جمله: کانون ها، حسابداری و امور مالی، خدمت گزاران دبستان و پیش دبستانی، مدرسه علمیه، خیریه، موسسه قرض الحسنه، تالار و نیز واحد درمانی، قدردانی می نماید.