امروز شنبه 21 تیر 1399

پیوندها  • فصلنامه مسجد

نشریه فرهنگی،اجتماعی وخبری منشور پنجم:
نشریه منشور پنجم زیر نظر کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر علیه السلام در نظر دارد در راستای دست یابی به اهداف خود که همان ارتقای کیفی فرهنگ اسلامی و گسترش مقالات تولیدی است، جهت رسیدن به اهداف عالیه و به ثمر رساندن آن از ماه نامه به فصل نامه تغییر رویه دهد تا بتواند در زمینه فرهنگی گام های استوارتری بردارد.
منشور پنجم در فروردین ماه سال1388 با هدف اشاعه فرهنگ و باموضوعات فرهنگی،اجتماعی و خبری و نیز با سرویس های دین و زندگی، خانواده، سلامت و تغذیه و نیز فرهنگ پایداری، زیر نظر کانون فرهنگی هنری امام محمدباقر(ع) چاپ و به نهادهای ملی و مذهبی توزیع می گردد. این نشریه که به صورت ماهنامه و اکنون به صورت فصل نامه در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد، در ابتدا برای مخاطبان عام و در حال حاضر برای مخاطبان خاص خود مطالب کاربردی به همراه دارد. نشریه منشور پنجم در دوسال متوالی رتبه برتر از جشنواره ملی محراب را از آن خود کرده و در جشنواره نشریات تجربی که زیر نظر دبیرخانه کانون های مساجد می باشد رتبه برتر را به خود اختصاص داده است. یکی از برجستگی های کانون قلم عنایت و توجه به تولید محتوا است. در همین راستا کتاب های چلچراغ دانایی ، پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) را به چاپ رسانده است و در اهداف پیش روی خود چاپ کتب بیشتری را در نظر دارد. هم چنین تمامی آرشیو نشریات به صورت فایل pdf بر روی وب سایت  رسمی مسجدجامع و مجتمع فرهنگی امام محمدباقر(ع) و نیز وب سایت کانون امام محمدباقر(ع) قرار می گیرد.
یکی از برجستگی های کانون قلم عنایت و توجه به تولید محتوا است. در همین راستا کتاب های چلچراغ دانایی ، پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) را به چاپ رسانده است. از جمله کتاب های دیگری که کانون امام محمد باقرعلیه السلام با همکاری انتشارات آریا منشور طوس به چاپ رسانده است، کتاب شاخه طوبا به تالیف آقای جواد نعیمی است که در راستای تقویت فرهنگ فاطمی موثر واقع شده است.

کتاب منشور نگهبانی با محتوای تخصصی ویژه  نگهبانان در راستای آموزش اصول حفاظت اطلاعاتی و امنیتی از جمله دیگرکتاب های این انتشارات می باشد که  در اهداف پیش روی خود چاپ کتب بیشتری  را در نظر دارد.

انتشارات آریا  منشور توس زیر نظر کانون فرهنگی   امام محمد باقر علیه السلام کتابی با عنوان شمیم رمضان به منظور تقویت فرهنگ عبادات و دعا چاپ نموده است . کتاب مذکور شامل ادعیه و سوره های شب های قدر و نیز آداب ماه مبارک رمضان می باشد. امیداست که این کتاب  بتواند در  مسیر اشاعه فرهنگ دینی گام های موثر و  مفیدی را  بردارد .


همچنین انتشار ویژه نامه رج به رج تا آسمان به مناسبت بزرگداشت شهدای مدافع حرم که با محتوای فرهنگ جهادی و درجهت ارج نهادن به راه و مسلک دفاع از حریم ولایت بوده است و نیز ویژه نامه ای با عنوان ما از نسل فاطمه ایم به مناسبت سالروز تاسیس کانون های فرهنگی مساجد از جمله فعالیت های اخیرکانون فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام می باشد.

با آنکه تاکنون کتاب‏ های مفصّل و سودمندی در مورد تشکیلات، بناها و آثار تاریخی حرم مطهر به چاپ رسیده‌ است؛ اما در میان آن‌ها جای فرهنگی کاربردی، به عنوان یک مرجع سهل‌الوصول  و در عین حال موثّق، خالی مانده بود. مؤلفان و انتشارات آریا منشور توس، با نظر به رابطۀ معنوی زائران گرامی و خادمان با فضیلت این بارگاه ملکوتی، برآن شدند تا به مناسبت دهه کرامت برای تحقّق این هدف، بر پایۀ مطالعات و تجربیات درازمدت خود در مجموعۀ آستان قدس رضوی، کتاب بوستان رضوی را فراهم آورند.
 این مجموعه که در واقع عصارۀ منابع است، علاوه بر آنکه بر پایۀ منابع قابل اعتماد و بر محور پژوهش‌های میدانی نگارش یافته است، از لحاظ رسایی محتوا نیز زبانی ساده و شیوا دارد و خوانندگان را با آنچه دانستن آن‌ها دربارۀ حرم مطهر و بایسته‌های آن ضروری است، آشنا می‏ کند.


هم چنین انتشار ویژه نامه رج به رج تا آسمان به مناسبت بزرگداشت شهدای مدافع حرم که با محتوای فرهنگ جهادی و در جهت ارج نهادن به راه و مسلک دفاع از حریم ولایت بوده است و چاپ و انتشار کتابچه هایی با عنوان دخترانه های دیروز که خاطرات دختران و همسران جوان رزمندگان دفاع مقدس می باشد نیز از جمله فعالیت های اخیر کانون فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام است.
مجموعه فایل های pdf آرشیو کتاب های کانون و ویژه نامه رج به رج تا آسمان از همین پایگاه و نیز وب سایت رسمی کانون،  قابل دسترسی و دانلود می باشد.

آرشیو نشریات فرهنگی اجتماعی منشور پنجم به شرح زیر می باشد:


شماره 51 نشریه منشور پنجم
شماره 52 نشریه منشور پنجم
شماره 53 نشریه منشور پنجم
شماره 54 نشریه منشور پنجم
شماره 55 نشریه منشور پنجم
شماره 56 نشریه منشور پنجم
شماره 57 نشریه منشور پنجم
شماره 58 نشریه منشور پنجم
شماره 59 نشریه منشور پنجم
شماره 60 نشریه منشور پنجم
شماره 61 نشریه منشور پنجم
شماره 62 نشریه منشور پنجم
شماره 63 نشریه منشور پنجم
شماره 64 نشریه منشور پنجم
شماره 65 نشریه منشور پنجم
شماره 66 نشریه منشور پنجم
شماره 67 نشریه منشور پنجم
ویژه نامه رج به رج تاآسمان
شماره 68 نشریه منشور پنجم
شماره 69 نشریه منشور پنجم
شماره 70 نشریه منشور پنجم
شماره 71 و 72 نشریه منشور پنجم
ویژه نامه نیلوفرانه
ویژه نامه اجلاسیه خواهران فعال کانون های فرهنگی