امروز چهارشنبه 15 مرداد 1399

پیوندها


  • فضیلت مسجد

مسجد، پاس گاه گل های معنا                                                                               

از مأذنه هایت نور می تراود و نوای توحید می بارد،ای نماد نزدیک ترین کعبه ی دل!ای گل خانه ی زیبای فضیلت ها!
ای کاشانه ی همه ی خوبی ها!ای خانه ی خوب خدای ما!ای مسجد والا!هنگامی که فرشته ها بال زنان گردبام و درت می پرند،عاشقان حریم جانان با دست و دلی پاک و چهره ای تاب ناک،رو به سوی تو می آورند تا در حریم امن تو،به خلوت با یار بنشینند و با مهر خدا در سینه ،دردرگاه آن محبوب ،سر بر مهر عبودیت بسایند؛عشق بکارند و نور درو کنند.
آری،آری ای مسجد! مومنان هماره پرشور و شادمان به سوی تو می آیند . می آیند تا قطره قطره ی وجود خویش را در کاسه ی بزرگ وحدت بریزند و جام هم دلی را جلا بخشند. می آیند تا نای خویش را به نام حضرت معبود متبرک سازند.می آیند تا عارفانه و عاشقانه ،همه ی هستی خویش را در طبقی از اخلاص نهند و به محراب ،این جایگاه نبرد با همه ی دشمنان درونی و برونی بنگرند و به دامانش چنگ زنند و به هم بپیوندد و با هر تهاجمی که علیه نور و روشنایی و آگاهی صورت می پذیرد ،بستیزند. می آیند تا آیینه های حضور را پر کنند!می آیند تا عشق به خوبی ها را تکثیر کنند.
مسجد! ای پایگاه سپیده و سیادت!ای جایگاه سعادت!ای مرکز بزرگ جماعت!ای تجلی گاه برادری و رفاقت! ای آیت حسن و کرامت!ای معنا بخش هر دیار و ولایت!ای پاس گاه دانش و آموزش!ای جلوه گاه دعوت پیامبر! ای کانون رشد گل های معنا و شکوفه های والا!ای مکان پر مهر و صفا!ای دست های بلند یاری و وفا!ای بلندگوی همه ی خوبی ها!کاش بیش از پیش قدردان حضور تو باشیم!کاش بتوانیم تو و خویشتن خویش را به شایسته گی و بایسته گی پاکیزه نگه داریم!ای کاش تو را مرکز امداد رسانی به اندیشه ها و آموزش ایده های رحمانی بسازیم!ای کاش صندوق های قرض الحسنه ی محبت و دانایی و وفاداری و ایمان و پایداری را بر پایه ها و دیوارهایت بیاویزیم و پیوسته آن ها را سرشار نگه داریم!کاش کتاب خانه هایی پر از نور و نوای محبوب را در گوشه و کنارت برپا سازیم و همگان را به بهره وری از آن ها فرا بخوانیم! کاش منبرهای خجسته ات را به میزبانی گفتار ناب و جذاب  و مورد استفاده ی شباب دعوت کنیم!کاش نوترین شیوه های جذب مخاطب را بیاموزیم و چنان با جان تو ای مسجد بیامیزیم که دیگر، خود را به هیچ پایگاه و جایگاهی نیاویزیم!ای کاش روی خوش و زیبایت را به کودکان و نوجوانان و جوانان ،بیش تر نشان بدهیم.
ای کاش به تعامل و همکاری تو با مساجد دیگر بیندیشیم!ای کاش بذر پر ثمر کانون های فعال فرهنگی را در دل سخاوت مندت بپاشیم و از محصولات والای آن بهترین بهره ها را برداریم! ای کاش کلاس های اوقات فراغت دل و اندیشه مان را به گونه ای غیر مستقیم در متن  بطن تو بجوییم و پیش خوان کتاب های خوبی را در کنار تو برپا و پویا سازیم.
ای کاش تکبیر مهریزدان را در نمازهای جماعت دل ها،در تو فریاد بزنیم.هزاران رکعت تقوا و تلاش و بیداری در تو بخوانیم و با همه ی هستی خویش در پیشگاه هستی بخش ،به سجده ای راستین و صمیمی بنشینیم و هم واره برای حضرت یگانه به پا خیزیم.تسبیح ستایش نور و همایش شعور را به کف بگیریم و هرگز در هیچ کاری به جز از جناب احدیت مدد نگیریم!
ای مسجد ! ای پایگاه دل ها!ای ماه پر مهر خدا!ای کاش هرگز تو را غریب نگذاریم! اینک ای خانه ی خدا!دست ما را بگیر و ما را هماره به سوی خویشتن فرا بخوان! در هر صبح و ظهر و شام و در همه ی ایام!
جواد نعیمی