امروز شنبه 21 تیر 1399

پیوندها  • مکان عبادت

مکان عبادت

13 دی 1395
مسجد مکان عبادت است چنان که حق سبحانه می فرماید : «نَّما یُعَمّرُ مساجدَ اللّه»پس باید تعمیر مساجد نمودن هر که ایمان به خدا و روز جزا داشته باشد و اقامه ی نماز کردن و زکات دادن و از غیر از خدا ترس نداشتن .
منقول است چون رسول خدا صلی الله علیه و آله داخل مسجد می شد پای مبارک راست را داخل مسجد می گذارد و می فرمود : «بسم اللّه وَ عَلَی اللّه تَوَکَّلْتُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ لاّ باللّه الْعلّی الْعَظیم» و چون از مسجد بیرون می رفت ، می فرمود : یا علی! کسی که داخل مسجد شود و آن چه گفتم، بگوید ، حق تعالی نمازش را قبول فرموده و به ازای هر رکعتی فضیلت صد رکعت از برایش نوشته و چون بیرون رَود ، بگوید مثل آن چه که گفتم ، حق تعالی گناهانش را بیامرزد و به هر قدمی درجه ای از برایش بلند گردانیده شود و حق تعالی بنویسد به ازای هر قدمی صد حسنه.

ورود به مسجد
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود : هرگاه بنده داخل مسجد گردد و بگوید : اعوذباللّه من الشیطان الرجیم ، شیطان گوید : آه پُشتم شکست و حق تعالی عبادت یک ساله از برای او بنویسد و چون از مسجد بیرون رود ، بگوید مثل آن ، نوشته شود از برای او به هر مویی که در بدنش باشد ، صد حسنه و بلند کرد از برایش صد درجه .

استغفار ملائکه
منقول است از ثامن الائمه اطهار علیه السلام که در خانه هایی که شب در آن نماز گذارده شود ، به آسمان ها نورش می درخشد چنانچه نور کواکب به اهل زمین می تابد . همچنین در خبر است از «اَنَس» که هر که چراغی در مسجد روشن سازد ، ملایکه و ساکنان عرش مادام که آن چراغ روشن باشد ، برای او استغفار می کنند .
و همچنین منقول است از حضرت فاتح اوصیا علی مرتضی علیه السلام که هر که در یک شب چراغ داخل مسجد گرداند ، آمرزیده گردد گناهان هفتاد ساله و نوشته گردد از برایش عبادت یک ساله .
ورود به مسجد با پای راست باشدو خروج با پای چپ .
لباس تمیز بپوشید و خودرا خوشبو کنید .

پیاده به مسجد بروید .
وقتی که میروید دعا کنید وقتی که می آیید دعا کنید . بهتر است صلوات بفرستید .
اگر جنب یا حیض هستید وارد مسجد نشوید
در مسجد معامله نکنید
در مسجد توقف بیجا نکنید .
اولین باری که به یک مسجد می روید برای تحیت مسجد ( احترام مسجد ) نماز بخوانید.

اندیشه قم