امروز شنبه 21 تیر 1399

پیوندها  • گفتوی اختصاصی با رتبه نخست قراعت قرآن استان خراسان رضوی

گفتوی اختصاصی با رتبه نخست قراعت قرآن استان خراسان رضوی

17 اردیبهشت 1398
باید فرصت حضور نوجوانان در مراحل کشوری را تقویت نمود
شرکت کننده مرحله کشوری مدهامتان با اشاره به شرایط سنی که در مسابقات مدهامتان لحاظ گردیده است، گفت: باید فرصت حضور نوجوانان در مراحل کشوری را تقویت نمود که این امر سبب افزایش انگیزه و تمامی جوانان قرآن آموز در رشته های مختلف می شود.
 
زینب ضیاء دوست به خبرنگار خبرگزاری شبستان در مشهد با تاکید بر حضور سراسری و بسیار پر انرژی متسابقین در مرحله کشوری، اظهار داشت: 21 ساله دانشجوی مهندسی محیط زیست در دانشگاه حکیم سبزواری هستم. از استان خراسان رضوی و شهرستان سبزوار در مرحله استانی موفق به کسب رتبه اول شدم و از 7 سالگی آموزش قراعت قرآن را آغاز نمودم.
شرکت کننده مرحله کشوری مدهامتان افزود: در مسابقات بالای 18 سال اوقاف در سال 94 مقام اول را کسب نموده و سپس مقام اول استان در مسابقات آموزش و پرورش و بسیج را اخذ نمودم.  همچنین علاوه بر رشته قراعت قرآن در رشته حفظ قرآن نیز در سال 90 و 92 و 94 موفق به کسب مقام اول شدم. در مسابقات کشوری دانشجویی نیز موفق به کسب مقام اول گردیده ام و مقام دوم ملی را در همان سال به دست آوردم. در موسسات وابسته آموزش و پرورش و دارالقرآن مرکزی آموزش دیده و سپس روند شرکت در مسابقات را ادامه داده و به مرحله تدریس و آموزش قراعت ، صوت و لحن و تجوید رسیدم.
ضیاء دوست با اشاره به این که همه مسابقات قرآنی برای بالای 30 سال وجود دارد، تصریح کرد: اما در این مسابقات رده سنی زیر 30 سال لحاظ شده است که سبب افزایش انگیزه و ایجاد فرصت برای تمامی جوانان قرآن آموز در رشته های مختلف شده است؛ چرا که اساتید آن ها نیز به مسابقه نمی پردازند و جوانان با رده سنی خودشان و در توانمندی های خودشان ارزیابی می شوند. اما یک نقد به این مسابقات دارم و آن در رشته ترتیل است که سنین زیر 16 سال حضور دارند و این امر مخالف اصول آموزشی است، زیرا آموزش ترتیل از 16 سال به بالا تکمیل می گردد و اصل آموزش در آن سنین است. همین امر سبب می شود تا تمام مرتّل ها در رشته تحقیق شرکت نمایند و با تعداد بیشتر، رقابت سخت تر می گردد.
شرکت کننده مرحله کشوری مدهامتان خاطرنشان کرد: مکان برگزاری مسابقات و امکانات آن بسیار خوب بود. سطح مسابقات بسیار بالاست و اساتید و داوران نیز عادلانه رای می دهند. در همه مسابقات به نفرات اول تا پنجم جوایز اهدا می گردد و از آن ها تقدیر به عمل می آید، اما در مدهامتان تنها نفرات اول تا سوم مورد تقدیر قرار می گیرند که این عامل در کاهش انگیزه و اشتیاق نوجوانان اثر گذاشته و فرصت برتری آنان را کمتر می کند. به نظر من باید به نفرات چهارم و پنجم نیز جوایز اهدا گردد و آنان را شایسته تقدیر اعلام کنند.
وی بیان کرد: به نظر من کسانی که کلاس و دوره های آموزشی را می گذرانند، خودشان را محدود به دوره نکنند و در مسابقاتی همچون مدهامتان شرکت کنند و خودشان را ارزیابی نمایند؛ زیرا سبب پیشرفت خودشان در قرآن آموزی می شود. دانش آموزان نیز در مسابقات قرآنی آموزش و پرورش که هزینه کمتری دارد شرکت نمایند تا خودشان را در این مسیر پیدا نموده و به دوره های مهم تر و مراحل کشوری راه یایند.