امروز شنبه 21 تیر 1399

پیوندها  • گفتگوی اختصاصی با کانون فرهنگی امام محمد باقر(ع)

گفتگوی اختصاصی با کانون فرهنگی امام محمد باقر(ع)

1 آذر 1397
   اندیشه جمعی با محوریت کار تشکیلاتی

کانون فرهنگی امام محمد باقر(ع) توانسته با پشتوانه اندیشه جمعی و با محوریت کار تشکیلاتی فعالیت فرهنگی را قوت بخشد؛ چراکه باید هم از تجارب نسل قدیم و هم از نشاط و خلاقیت نسل جدید استفاده کرد وتنها هدف تعریف شده در چشم انداز می تواند  کانون را به آینده نگری سوق دهد؛  هدف کانون ایجاد بستر رشد، تعالی، تربیت و هدایت نیروهای مردمی اعم از کودک نوجوان جوان بزرگسال با محوریت فرهنگ غنی اسلام است.
کانون مذکور توانسته خدمات مطلوب فرهنگی هنری اجتماعی علمی را با طراز اسلامی ارائه دهد, از جمله نشربه منشور پنجم با محوریت دینی_ اجتماعی و نیز کتب های مختلف با  موضوعات فرهنگی _اجتماعی با عنوان چشمه های روشنایی، شمیم رمضان،پیاده تا عرش و بوستان رضوی و سلام حضرت آقا با محوریت فرهنگ رضوی و سیره ائمه به چاپ رسانیده و در زمینه حفظ قران کریم با  پرورش حافظان خردسال و بزرگسال توانسته تجارب زیادی کسب نماید.
همچنین در زمینه ترویج فرهنگ شهادت چاپ  کتابچه  شهدا  باگرداوری ۴۰ خاطره شهدای دفاع مقدس ومدافع حرم  به انجام رسانیده است.
از جمله تجربیات در زمینه فعال نمودن نیروی جوان در کانون طرح خدام افتخاری در حسینیه و شبستان و ایجاد موکب های صلواتی در دهه اخر صفر، تشکیل کارگروه عفاف و حجاب ومشوقین وسفیران عفاف وحجاب در منطقه قاسم اباد میباشد.
یکی از تجربه های موفق کانون فرهنگی امام محمد باقر (ع) ، تشکیل کانونی به نام نیلوفرانه برای دختران نوجوان و جوان می باشد که از چهره های موجه  و معتبر دانشگاهی و حوزوی برای تبیین مباحث اصول و فروع دین استفاده می نماید و با اسلوب روان شناسیِ دینی آنان را در مسیرهای عاطفه محور معنوی سوق می دهد. این دورهمیِ نوجوان و جوان محور را در قالب هیئت مذهبی نائبه الزهرا (س)، زیارت ائمه ، اردوهای خداشناسی، اعتکاف های فرهنگی و ورزش های پرنشاط و...تقویت نمود.
این ها همه از طریق کانون های فرهنگی هنری میسر می شود آن هم با سلاح معرفت و زبان عمل.
کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر (ع) تلاش نموده تا ظرفیت های مغفول نوجوان و جوان را رصد نموده و اخیرا قشر نوجوان و جوانی که در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته اند به این مکان مراجعه نموده و با پشتوانه معنویت مسجد به سمت و سوی مدارج علمی، فرهنگی و اجتماعی سوق می یابند؛  افرادی که به کانون جذب می شوند دارای شرح وظایف در همه زمینه ها خواهند بود و یک فرد کانونی در این مجموعه یاد می گیرد که باید در همه زمینه ها یک فرد جهادی و مثمر ثمر باشد.