امروز یکشنبه 22 تیر 1399

پیوندها  • گفتگوی اختصاصی منشور پنجم با جناب سرهنگ غلامرضا علیزاده نیلی

گفتگوی اختصاصی منشور پنجم با جناب سرهنگ غلامرضا علیزاده نیلی

10 دی 1394
گفتگوی انقلابی
گفتگوی اختصاصی منشور پنجم با جناب سرهنگ غلامرضا علیزاده نیلی


شهدا و ایثارگران در تاریخ نظام جمهوری اسلامی ایران به تکلیف خود عمل کردند، تکلیف آن ها در انقلاب و جنگ تحمیلی این بود که در برهه ای از زمان که تمام طرح ها و برنامه های استکباری برای چپاول و به یغما بردن فرهنگ، ناموس، اعتقاد و حیثیت دینی جامعه بود، ایستادند و با یک رویکرد جدید همراه با باورهای اعتقادی، دینی و حرکت های انقلابی، طرح های دشمنان را یکی پس از دیگری خنثی کردند. بنابراین ضرورت ایجاب کرد که با یکی از پاسداران انقلاب گفتگویی داشته باشیم و تجربیات ارزشمند ایشان را بشنویم؛ جناب سرهنگ غلامرضا علیزاده نیلی مهمان گفتگوی اختصاصی کارگروه نشریه منشور پنجم بودند.
سرهنگ علیزاده با بیان سوابق و فعالیت های انقلابی و دینیِ خود، اظهار داشت: من در یک خانواده مذهبی بزرگ شدم که قبل از انقلاب نیز از جهت اعتقادات مذهبی دیدگاه و تفکر خاص خودم را داشتم. رشته خلبانی را دوست داشتم اما وقتی که وارد جنگ شدم، همان طور که امام راحل فرمودند: «میدان جنگ یک دانشگاه است»، ایثار، فداکاری و از خود گذشتگی را در یک نوجوانانی می دیدم که با ایمان اسلحه به دست می گرفتند و خوشحال بودند که می خواهد برای دین و کشورشان بجنگند، این بزرگ ترین درس برای من بود.
 وی تشریح کرد: در سال 1352 به عنوان خلبان در هوا نیوز استخدام شدم و در همان دوره با حضور آمریکایی ها آموزش خلبانی را در ایران دیدم. از همان اول روحیه ام با پرواز های جنگی سازگار بود و مفتخر به عنوان خلبانی هلیکوپتر کبری شدم. درجه پروازیم استاد خلبان هلیکوپتر کبری بود. بعد از پیروزی انقلاب که منافقین در کردستان فعالیت های نفوذی خود را شروع کرده بودند، بنابر فرمایش فرهیخته امام راحل که ارتش باید وضعیت کردستان را مشخص کند، از اولین هلیکوپترهای هوانیوز که به عنوان نیروی واکنش سریع درآن جا حضور داشتند بودیم و فعالیت های عملیاتی خود را از آن جا شروع کردیم. ادامه فعالیت ها مربوط به شهریور 1359 بود که جنگ آغاز شد و ما نیز از 26شهریور ماه که عراق فعالیت هایی در مرز داشت، وارد عمل شدیم. از 31 شهریور تا پایان جنگ در رابطه با بحث هلیکوپترهای هوانیوز در منطقه جنوب حضور داشتیم. پس از پایان جنگ به کرمان منتقل شدم و در فعالیت های مبارزه با اشرار با همکاری نیروی انتظامی، سپاه و حاج قاسم سلیمانی که درحال حاضر فرمانده هستند، عملیات های بسیاری داشتیم. در سال 1382  با درجه سرهنگ تمامی بازنشست شدم.
خلبان بازنشسته هوانیوز با اشاره به نقش مساجد و پایگاه های فرهنگی در اشاعه فرهنگ دینی، گفت: با توجه به تهاجم فرهنگی که البته بحث امروز نیست و قبل از انقلاب نیز تهاجم فرهنگی مطرح بوده است؛ تنها چیزی که ما را در آن زمان نیز نجات داد، بحث وجود و حضور خانواده مذهبی، مساجد و پایگاه های فرهنگی و عقیدتی و حتی همین کلاس های قرآن و جلسات احکام در روضه ها بود. چه بسا این مورد بنیه دینی ما را تا حدی قوی کرد که اثرات تهاجم فرهنگیِ آمریکایی ها موثر واقع نشد. الان نیز همین طور است. با توجه به فعالیت های شبکه های اجتماعی، تنها راهی که می تواند جوانان ما را بیمه کند، بحث اعتقادات  مذهبی، مساجد و تبلیغات دینی است. هم چنین مسئولین مذهبی نیز مهم هستند که باید در ابتدا خودشان به خوبی عمل کنند؛ یعنی خودشان به آنچه که می گویند عامل باشند، این امر می تواند جلوی بسیاری از مسایل تهاجم فرهنگی را بگیرد.
سرهنگ علیزاده با برجسته سازیِ راهکارهای تجلی بخش حوزه دین و فرهنگ برای تاثیرگذاری بر رسانه ها و اذهان جوانان، ادامه داد: وقتی که دشمن به ما حمله می کند، باید قادر باشیم در مقابل حمله دشمن پاتک بزنیم. اگر تجهیزات و اطلاعات ما کافی و به روز نباشد، یا در مقابل سلاح دشمن قوی نباشیم، قطعا نخواهیم توانست پاتک خوبی به دشمن بزنیم.
وی افزود: عملکردِ درستِ مسئولین، اهل دین و مبلغین مهم ترین ملاک برای پیشرفت جامعه است؛ چرا که وقتی سلاح در دست داشته باشیم و نتوانیم از آن استفاده کنیم، یا این که قادر به عمل باشیم اما سلاح نداشته باشیم فایده ای نخواهد داشت. در یک پرواز مستقیم و یک موفقیت بزرگ، باید همزمان دو بال با هم باشند و عمل کنند؛ یک بال ایمان و یک بال عمل؛ اگر هر کدام از این ها به گونه ای کم بیاورند و به خوبی عمل نکنند، قطعا ما یک پرواز مستقیم و خوبی را نخواهیم داشت.
استاد خلبان هلیکوپتر کبری با توجه به حضور پررنگ فعالان فرهنگی در حوزه آکادمیک جامعه، برای ایجاد پیوند موثر بین حوزه دین و دانشگاه، اذعان داشت: در دنیای امروزی که با دانشجویان در ارتباط هستم، مشاهده می کنم که اگر عملم با گفتارم یکی باشد و حرفم از دل بلند شود، بر دل می نشیند و مخاطب من را تحت تاثیر قرار می دهد. تنها رمز موفقیت بین این دو همین است. من به عنوان یک رزمنده زمان انقلاب و جنگ، وقتی با نسل سوم که دانشجو یا دانش آموز است ارتباط برقرار می کنم، اگر حرف و گفتار من یکی باشد تاثیر خودش را می گذارد.
سرهنگ علیزاده به عنوان کلام آخر و توصیه به جوانان، خاطر نشان کرد: به جوانان می گویم که از دین و انقلاب پاسداری کنند. مملکت و انقلاب ما خون های زیادی را داده و ما باید پاسدار خون شهدا باشیم. به گونه ای عمل کنیم که اگر محل زندگی یا کارمان را به عطر شهدا مزین می کنیم، عکس شهدا عمل نکنیم و همیشه پاسدار دستاوردهای انقلاب باشیم.