امروز سه شنبه 28 خرداد 1398

پیوندها  • گفتگوی اختصاصی کارگروه خبری منشور پنجم با مدیریت کانون فرهنگی امام محمدباقر(ع)

گفتگوی اختصاصی کارگروه خبری منشور پنجم با مدیریت کانون فرهنگی امام محمدباقر(ع)

6 دی 1394
زینب جعفری در مصاحبه اختصاصی با کارگروه خبریِ نشریه منشور پنجم:
کانون های فرهنگی و هنری مساجد از اهمیت و جایگاه ویژه ای در احیای ارزش های اسلامی برخوردار هستند.
کانون ها در کنار مساجد با برنامه ریزی و دقت کافی در جهت ارتقای باورهای دینی و فعالیت های فرهنگی ، مذهبی و جذب نوجوانان به سوی ارزش های دینی می توانند گام های موثری بردارند.
کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق، مسئول کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر(ع) و سردبیر نشریه منشور پنجم با تاکید بر نقش کانون های مساجد در اشاعه فرهنگ دینی در جامعه، گفت: کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر(ع) افتخار 12 سال تلاش صادقانه و مخلصانه در جهت اعتلای فرهنگ دینی را دارد. این کانون با رویکرد قرآنی فعالیت خود را از سال 1378 آغاز نموده و با مجوز رسمی از دبیرخانه کانون های مساجد کشور که وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد کار خود را ادامه داده است و نیز چند سالی حائز رتبه نخست کشوری شده است.
مسئول کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر (ع) اظهار داشت: بی شک هزینه نمودن در امر فرهنگ، سرمایه ای واقعی و اندوختنی است.کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر(ع) با برخورداری از اساتید مجرب متخصص حوزه و دانشگاه، به نوعی یکی از سپرهای دفاعی نظام مقدس ولایی در مقابل تهاجم فرهنگی غرب در استان خراسان می باشد، به طوری که در چند سال اخیر فعالیت های زیادی در این راستا به جهت سازندگی و کارآفرینی با برگزاری کلاس های مختلف آموزشی، پرورشی و هنری داشته است.
زینب جعفری خاطر نشان کرد: نشریه منشور پنجم سال هاست که زیر نظر کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر (ع)  فعالیت خود را آغاز نموده است. هدف از نشر ماهنامه منشور پنجم، اشاعه فرهنگ دینی و ارائه سبک زندگی اسلامی است و بنای این مجموعه تولید محتوا از سوی اعضا و ممانعت از هرگونه کپی برداری می باشد. بنابراین توانسته چندین بار رتبه های برتر کشوری دریافت و مخاطبان فراوانی را جذب نماید.
وی با اشاره به این که کانون های مساجد رسالتی همه جانبه در اشاعه فرهنگ دینی دارند، تصریح کرد: برگزاری کلاس های قرآنی در مقطع خردسالان و بزرگسالان در رشته های روخوانی ، روان خوانی ، تجوید و صوت و لحن و هم چنین برگزاری حلقه های معرفتی از جمله احکام ، تفسیر ، اخلاق ، سبک زندگی اسلامی ، نهج البلاغه و مشاوره خانواده با رویکرد دینی و نیز اختصاص دادن فضای معنوی برای برگزاری مراسم های محفل انس با قرآن کریم و ارائه الگوی عفاف و حجاب از طریق کادر اجرایی ، اقداماتی است که در یکسال اخیر صورت گرفته است.
مسئول کانون امام محمد باقر (ع) گفت: کانون فرهنگی هنری باقرالعلوم(ع) در تابستان 1394 برنامه های قرآنی، هنری و اوقات فراغت  خود را برگزار می کند. کلاس های قرآنی؛ در رشته های روخوانی ، روان خوانی ، تجوید ، صوت و لحن ، احکام و حفظ قرآن؛ کلاس های زبان در سطح های pre kc, kc, ces, a.f, f.c ؛ کلاس های هنری در رشته های نقاشی ، خطاطی و طراحی رنگ روغن و کلاس های تقویتی شامل عربی، زبان انگلیسی و ریاضی از ابتدایی تا کنکور؛ در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. هم چنین کلاس های ورزشی در رشته های شنا ، ژیمناستیک ، والیبال ، بسکتبال ، تکواندو و فوتسال زیر نظر کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر (ع) برای برادران و خواهران در تابستان 1394 برگزار می گردد.
 
کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق اهداف بلند مدت کانون فرهنگی هنری باقرالعلوم (ع) را این گونه برشمرد که در آینده با ترویج بیشتر فرهنگ قرآنی ، جذب قشر جوان و نوجوان، اختصاص دادن مکان کانون برای ارتباطات گسترده تر حوزه و دانشگاه، ایجاد مقر علمی و اعتقادی برای قشر جوان، برگزاری مباحثات علمی و رفع شبهات دینی، ارائه الگوی زندگی برای خانواده های بومی و مامنی برای تامین خلاء های روحی و نیز محلی برای رسیدن به کمالات انسانی، در ارتقای معنوی جامعه اسلامی گام موثری بردارد.
وی در پاسخ به این سوال که رویکرد مذهبی در فعالیت های اجتماعی چه فوایدی دارد، تاکید کرد که رویکرد مذهبی، شالوده و اساس فعالیت های فرهنگی است و اتصال به این زنجیر دینی و فرهنگی سبب راه یافتن به اهداف عالیه می گردد و مرشد و راهنمایی برای رهایی از ضلالت و گمراهی و رسیدن به هدایت است. هم چنین تداوم در اجرای رویکرد مذهبی سبب سعادت در فعالیت های فرهنگی می گردد.