امروز پنج شنبه 2 اسفند 1397

پیوندها  • گفتگوی اختصاصی کانون فرهنگی با قاریان برتر

گفتگوی اختصاصی کانون فرهنگی با قاریان برتر

28 دی 1394
ضمن معرفی خودتان، از سوابق قرآنی تان برای ما بفرمایید؟
مختار دهقان؛ متولد 1367 از مشهد مقدس.کارشناس علوم قرآن و حدیث از دانشکده الهیات و مهندسی برق. از 8 سالگی تلاوت قرآن کریم را شروع کردم. اکثر بچه های قرآنی به سبب خانواده های قرآنی شان در این راه وارد شدند. بنده نیز از این موضوع مستثنی نیستم. مادرم معلم قرآن بود و از کودکی در کلاس های ایشان شرکت می کردم و هم چنین به همراه پدرم به جلسات قرآن می رفتم. از زمانی که تلاوت قرآن را آغاز کردم، نزد اساتید برجسته ای آموزش دیدم؛ از جمله: استاد رجایی، استاد شفیعی مومن، استاد پناهی و نیز استاد مجتبی سادات فاطمی، و خیلی از اساتید بزرگوار شهر مقدس مشهد.
حامد علیزاده؛ متولد 1369.کارشناس الهیات. 15 سال فعالیت قرآنی خود را مدیون خانواده قرآنی خود هستم. پدرم از اساتید قدیمی خراسان است.  بنابراین خداوند توفیق داد که از همان کودکی در مسیر قرآن قرار بگیرم. در این راه از اساتید بسیاری بهره بردم از جمله: آقایان مجتبی سادات فاطمی و جواد سادات فاطمی، آقای پناهی و نیز آقای عباسی که خداوند رحمتشان کند. اما به نظرم همه این ها یک طرف و دعای مادر یک طرف.
با توجه به تهاجمات فرهنگی غرب و کم رنگ شدن فرهنگ تلاوت قرآن، راهکارهای تقویت فرهنگ قرآنی را چگونه می بینید؟
مختار دهقان: بنا بر حدیثی از معصوم که می فرماید: هرگاه فتنه ها دامن شما را فرا گرفت، به قرآن پناه بیاورید. به نظر من در جامعه امروزی راز ایمن ماندن از تهاجم فرهنگی که به فرمایش مقام معظم رهبری شبیخون فرهنگی است، پناه بردن به دامن قرآن و اهل بیت است. یقینا استارت این بحث از داخل خانواده می خورد. بارها پیش آمده که خانواده ها نزد من آمده اند و گفته اند که خیلی دوست داریم فرزندمان مثل شما قاری قرآن شود و در این مسیر قرار گیرد. بنده از نزدیک ملاحظه کردم کسانی که از کودکی در این راه قرار گرفته اند گرچه در مناطقی با فرهنگ پایین بوده باشند، همین اندازه که دستشان در دست قرآن بوده است، ایمن شدند. در ابتدا باید پدر و مادر با قرآن مانوس شوند و سپس فرزندان را به این راه سوق دهند.
حامد علیزاده: من در تایید سخنان آقای دهقان می گویم که به نظر من قرآن باید از دوران نوجوانی شروع شود. خانواده مهم است، اما باید در سیستم آموزشی تحولی رخ دهد که افراد از دوران کودکی بیشتر با قرآن ارتباط برقرار کنند. به همین خاطر شیوه ای که در مدارس به بچه ها آموزش داده می شود و در اصل از سر باز می شود، هرگز درست نیست. برای مثال همان اندازه که به علم ریاضی و حتی زبان انگلیسی اهمیت می دهند، یک سوم آن به قرآن و فراگیری آن اهمیت داده نمی شود. بنابرین در صورتی که این شرایط محیا شود و خانواده نیز قرآنی باشد، فرزند راه دیگری را انتخاب نخواهد کرد و جز این نخواهد شد.
کمی از شهید قرآنی مان جناب آقای محسن حاجی حسنی کارگر بگویید و رویکرد خود را نسبت به ایشان بیان کنید؟
حامد علیزاده: بنده حدود 15سال با حاج محسن دوستی بسیار نزدیکی داشتم و در همه زمینه ها به ویژه خصوصیات اخلاقی برای من الگو بود. فردی بسیار وارسته و با خدا، اهل خانواده و هم چنین علاقه بسیار زیادی به مادرش داشت. ای کاش که همه ما در جامعه قرآنی بتوانیم ایشان را سرلوحه خودمان قرار دهیم. تمام جامعه قرآنی خراسان و سطح کشور باید به سمت ایشان برود.
مختار دهقان: سابقه آشنایی من با آقای حاجی حسنی کارگر به سال های 78 و79 برمی گردد که مسابقه اوقاف زیر 16سال با هم شرکت می کردیم و به نوعی با هم رقیب بودیم. در حقیقت من رابطه خیلی نزدیکی با ایشان نداشتم، اما در دو سال اخیر توفیق همراهی نزدیک با ایشان داشتم. به خصوص در دوره های توجیهی که برای حج تمتع در تهران می گذراندیم. در حج انس عمیقی با ایشان برقرار کردم. ویژگی هایی که برای ایشان ذکر می شود بسیار است: اخلاص بالایی داشت و بسیار بی ادعا بود، در رفتارش و حتی قرآن خواندنش هیچ ادعایی برای برتری نداشت؛ در حالی که همیشه جزء نمونه ها بود. پسر آروم و متینی بود و بی شک لیاقت این نوع شهادت را داشت که خداوند ایشان را انتخاب کرد.
به نظر شما رسالت مسجد جامع و مجتمع فرهنگی امام محمد باقر(ع) در جهت تقویت فرهنگ قرآن مداری در مردم چیست؟
مختار دهقان: بنده حدود یک سالی هست که با مسجد امام محمد باقر(ع) در ارتباط هستم، انصافا اعضای بی ریایی دارد و آشنایی با این مسجد برای من افتخار بوده است. الحمدالله نسبت به سایر مساجد فعالیت های خیلی خوبی داشتند. مطلب خاصی به ذهنم نمی رسد جز این که از نیروهای بسیار ارزشی و افرادی که به راحتی با بچه ها انس می گیرند می توانند استفاده کنند. اگر بتوانند مسجد را محل و کانون تجمع بچه ها قرار دهند، یعنی این ذهنیت را برای آن ها ایجاد کنند که مثلا بعدازظهرها به جای این که یکدیگر را در کلوپ یا جاهای دیگر ببینند، در مسجد با هم دیدار کنند؛ در این صورت فضایی شاد خواهد شد. به نظر من کعبه آمال کار فرهنگی همین است که شما نوجوان و جوان را با شوق و ذوق از خانه اش به مسجد بکشانید. من معتقدم که در فضای مسموم جامعه امروزی، این شیوه بسیار ایده آل است.
حامد علیزاده: چیزی که در این مسجد برای بنده بسیار جذاب بوده این است که جمعیت نوجوان خیلی خوبی جذب شده اند. واقعا این مورد مایه مباهات است و امیدوارم که بتوانند قشر جوان جامعه را نیز هدایت کنند و خلاف مسجد های دیگر که فقط به پایگاه عترت تبدیل شده اند، قرآن در اولویت نخست باشد و سپس عترت. چراکه در مساجد دیگر، هنگام سخنرانی بسیار شلوغ است، اما به قرآن خوانی که می رسد هیچ علاقه ای به تلاوت نیست؛ بنابراین قرآن باید در متن قرار گیرد و به دنبال آن عترت نیز به اوج می رسد.
ویژگی ها و ملاک های اساسی جهت رسیدن به مقام شامخ حافظ کل و نیز قاری برتر شدن را ارزیابی کنید؟
حامد علیزاده: ویژگی ها برای حافظ کل و قاری شدن متفاوت است؛ به نظر من اولین و یکی از مهم ترین معیارها عنایت خداوند است. دیگری تاکیدات خانواده و داشتن خانواده ای قرآنی. یکی از معیارهای بسیار مهم، علاقه ای است که برای فرد شکل می گیرد. چرا که مسیر قرآن بسیار پر پیچ و خم و سخت است و هیچ چیز نمی تواند این سختی را آسان کند مگر علاقه. هم چنین داشتن مربی خوب نیز در این راه مورد توجه است. کسی که این راه را رفته باشد و نتیجه ای از آن دیده باشد.  
مختار دهقان: به نظر بنده نیز مهم ترین عامل عنایت خداوند است که توفیق را شامل حال انسان کند تا در این مسیر قدم گذارد؛ سپس حمایت های خانواده. قطعا علاقه را خانواده ایجاد می کند و فرزندان را هدایت و حمایت می کند. بحث معرفی یک الگوی رفتاری نیز بسیار مهم است. به همین خاطر محافل انس با قرآن زمینه خوبی برای معرفی این الگو می باشند. وقتی کودکی در محفل انس با قرآن فردی را می بیند که بسیار زیبا تلاوت می کند و محفوظات خود را ارائه می دهد، علاقه مند به الگوبرداری می شود. تلاش و پشتکار نیز اصلی مهم است. در این مسیر دعای خیر پدر و مادر عامل تقویت کننده می باشد.
به عنوان کلام آخر اگر توصیه ای به جوانان و نوجوانان دارید بفرمایید؟
مختار دهقان: کودک و نوجوان را نمی شود نصیحت کرد که قرآن بخوانند، پند و نصیحت مربوط به قشر جوان است. ما می توانیم ارتباط خوبی با کودکان برقرار کنیم تا به این جهت گرایش یابند. اگر کسی در راه تلاوت و حفظ قرآن قرار گیرد، مقدمه ای برای تدبر در قرآن است و نیز تدبر در قرآن مقدمه ای برای عمل به قرآن است که در جامعه امروزی از تمامی بلاها ایمن می شود. در پایان نیز از شما و همه دست اندرکاران مسجد امام محمد باقر(ع) که در این راه خدمت می کنند و بچه های ما را با قرآن آشنا می کنند تشکر می کنم.
حامد علیزاده: ضمن تشکر از شما، بنده تنها می گویم که اگر دین و دنیا می خواهیم، فقط به قرآن گرایش یابیم. به قول بزرگی: «قرآن آن قدر برنامه زندگی جامعی به مسلمانان ارائه کرده که اگر قرآن را داشته باشم دیگر برای راهنمایی گرفتن در همه زمینه های زندگی به هیچ چیز نیاز ندارم».