امروز سه شنبه 28 خرداد 1398

پیوندها  • گفتگوی اختصاصی کانون فرهنگی با مسئول ستاد ازدواج دانشجویی نهاد مقام معظم رهبری

گفتگوی اختصاصی کانون فرهنگی با مسئول ستاد ازدواج دانشجویی نهاد مقام معظم رهبری

10 دی 1394

گفتگوی اختصاصی کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر(ع) با سرکارخانم نادره شاملو، مسئول ستاد ازدواج دانشجویی نهاد مقام معظم رهبری:
 
خانم دکتر نادره شاملو، مسئول ستاد ازدواج دانشجویی نهاد رهبری و هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت و گوی اختصاصی با کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر(ع) اظهار داشت: در جامعه ای که زنان 50 درصد اقشار آن را تشکیل می دهند، حضور آن ها در بسیاری از فعالیت ها ضروری است. اما زنان در صور مختلف نمی خواهند برآورد چندانی داشته باشند، چراکه لازمه پیشرفت اجتماعی در حوزه فرهنگ است. بنابراین در مساجد فعالیت های محلی را جهت ارتقای سطح فرهنگی زنان در جامعه با برگزاری سخنرانی ها، کارگاه ها و همایش ها انجام می دهند.
مسئول ستاد ازدواج دانشجویی نهاد رهبری در پاسخ به این سوال که از نگاه جامعه به نقش آفرینی زنان بگویید و راهکارهای تجلی بخش هرچه بیشتر حضور زنان در فعالیت های فرهنگی را بیان کنید، گفت: باید خاطرنشان کنم که زنان نیازهای خودشان را بهتر درک می کنند، دیدگاه ها و روحیات و نقطه نظرهای 50 درصد جامعه را بهتر می فهمند و در جهت تامین آن ها گام برمی دارند. راهکارهای تجلی بخش حضور زنان در جامعه همانی است که خودشان ارزیابی می کنند و باتوجه به نیازهای جامعه و خصیصه های وجودی شان ثبات اجتماعی را پایه ریزی می کنند. بنابراین تفکرات مردانه نمی تواند برای نیازها و نقطه نظرهای زنان راهکار مناسبی ارائه دهد.
شاملو با تاکید بر نقش زنان و مدیریت آنان در رساندن مساجد به طراز اسلامی، تصریح کرد: زنان در حوزه محله، شهر ، استان یا حتی کشور راهکارهای دقیق تر، ظریف تر و درست تری درباره سبک زندگی و الگوهای یک زن مسلمان در جامعه ارائه می دهند و همین موضوع سبب می شود که امور مساجد را به بهترین شکل اداره کنند و پایگاه مسجد را به طراز اسلامی برسانند. برای مثال در دانشگاه نیز نباید امتیازات زنان در رشته های مختلف یا حتی عرصه اداری کمتر از آقایان باشد و اصطلاح تبعیض و تضعیف حقوق  زنان نباید اتفاق افتد؛ چراکه باید در همه جوانب و زمینه ها حقوق و امتیازات آنان حفظ شود. البته این مورد باید در صورتی باشد که فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و نیز بازار کار زنان متناسب با روحیات و نیازهای آنان باشد و بعد جسمانی هم قطعا لحاظ شود.
وی افزود: زنان باید در همان چارچوب های ویژه روحی و با در نظرگرفتن نیازهای ذاتی و فطری شان در عرصه اجتماع گام بردارند و این امر فقط در حوزه فرهنگ تحقق می یابد، زیرا آنان زوایا و جزئیات را بهتر می بینند، درک بهتری جهت برنامه ریزی در امور فرهنگی دارند و راهکارهای مناسبی برای برتری یافتن فرهنگ اسلامی ایرانی به کار می گیرند.
هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره بر حضور پررنگ زنان در حوزه آکادمیک جامعه و ایجاد پیوند موثری بین حوزه دین و اندیشه و دانشگاه، خاطر نشان کرد: در واقع اگر پایگاه هایی ایجاد شوند که در آن ها بین حوزه و دانشگاه هم اندیشی صورت گیرد، بسیار موثر خواهد بود. در حال حاضر این گونه سازمان ها وجود دارند اما به صورت تخصصی در این موضوع کار نشده است. لازمه ایجاد نوعی پایگاه که جمعیت بانوان فرهیخته و فعال کشوری با هم اندیشی در کنار یکدیگر مباحث و راهکارها را هم پوشانی و تامین کنند احساس می شود که در جلسات آنان خانم های حوزوی و دانشگاهی حضور داشته باشند و تنها به فعالیت های اجرایی نپردازند و بیشتر تبادل نظر و رسیدن به یک نقطه نظر مهم برای ارائه راهکارهای مناسب را درنظر بگیرند.
شاملو ادامه داد: این نهاد باید راهگشا باشد و به عنوان پایه هایی برای قوت بخشیدن به امور فرهنگی، تعاملات را گسترده تر کند. امروزه برخی از سازمان ها در این وادی قدم برداشته اند از جمله: دفتر تبلیغات اسلامی که متولی آن قشر دانشگاهی در حوزه تلبیغی و هم اندیشی می باشد. در حوزه بانوان نیز در مشهد و خراسان رضوی دفتر مطالعات زنان با آن شکلی که در تهران و قم فعالیت می کنند نداریم. بنابراین باید دفتری این چنین شکل بگیرد و اتاق فکری باشد تا مشکلات را در حوزه زنان برطرف نماید.
وی با بیان این که فعالیت های فرهنگی مساجد را می توان فرا مسجدی کرد اذعان داشت: بعضی اوقات اشخاصی که در مساجد فعالیت می کنند، اقدامات پررنگ تری فراتر از محله خودشان دارند. این اقدامات باید به صورت شبکه ای باشد و هم پوشانی کامل وجایگاه اجتماعی خاص و بالقوه ای از لحاظ تامین خوراک فکری و برنامه ریزی جامع در این حوزه را شکل دهد. این گونه فعالیت ها در حال حاضر در مساجد وجود دارد، اما بیشتر به صورت خودجوش و محله ای است. اگر امکانش باشد که ارتباط شبکه ای بین کانون ها و مراکز فرهنگی واقع در مساجد برقرار شود، طبیعتا گسترده تر و موثرتر خواهد بود. برای مثال: در قالب حلقه های صالحین بسیج محلات و همایش های ویژه خواهران که در پارک حجاب مشهد برگزار می شود و از همه مهم تر، برگزاری کارگاه ها و دوره های فرهنگی هنری کانون های مساجد. این شبکه ها با قدرت اطلاع رسانی به نحو بهتری ساختارهای ارتباطی را ایجاد می کنند. زیرا خانم ها در حیطه های مختلف جامعه مجتمع تشکیل داده اند و این هسته مرکزی تنها با اطلاع رسانی قوی موفق خواهد بود، در غیر این صورت در سطح پوشش محلی باقی خواهد ماند.